Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
Igénybevételre szociálisan rászorultak
- egyedül élő 65 év feletti személy,
- egyedül élő, súlyosan fogyatékos vagy pszichiátriai beteg személy, vagy
- kétszemélyes háztartásban élő 65 év feletti, illetve súlyosan fogyatékos vagy pszichiátriai beteg személy, ha egészségi állapota indokolja a szolgáltatás folyamatos biztosítását.
A szolgáltatás célja
Szolgáltatásunk célja, hogy enyhítsük az idősebb korosztályt sújtó elmagányosodást, a szabadidő hasznos és tartalmas eltöltését, fizikai és mentális támaszt nyújtsunk mindennapi életükhöz, mindezt úgy, hogy kölcsönös tisztelettel és szeretettel vesszük körül őket.
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás előnye, hogy az ellátottak biztonságérzete nő, nem kerülnek be a költségigényesebb szociális és egészségügyi ellátásokba, illetve a megszokott környezetükben történő gondozásuk mentálisan is előnyösebb számukra.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az idős, fogyatékos emberek, pszichiátriai betegek bizonyos feltételek megléte esetén biztonsággal gondozhatók otthonukban.
A Vivago® jelzőrendszer
A Sonaris Kft által biztosított Vivago® rendszer krízis helyzetben lehetőséget nyújt az ellátást igénybe vevő személynél történő gyors megjelenésre és segítségnyújtásra, segítségével fenntarthatók a biztonságos életvitel feltételei.
A Vivago® jelzőrendszer otthoni készüléke vezetékes telefonvonal esetén két részből áll:
- Vivago® óra
- beltéri egység
Vezetékes(analóg) telefonvonal hiányában:
- Vivago® óra
- beltéri egység
- GSM adapter
A Vivago® rendszer működéséhez 230V hálózati feszültségnek és vezetékes telefonvonalnak kell rendelkezésre állnia. Vezetékes telefonvonal hiányában a berendezés GSM adapterrel is működtethető, ebben az esetben szükség van egy mobilkijáróba helyezhető Sim kártyára.
Az érzékelő Vivago® óra ütés és vízálló, a beltéri egységtől számított 30 méter sugarú körön belül képes a riasztási és aktivitási adatokat továbbítani.
A rendszer működése:
- A Vivago® rendszer érzékelője (Vivago óra) rendelkezik egy nyomógombbal, amely megnyomásával vészhelyzet esetén azonnali jelzés küldését teszi lehetővé. A beltéri egység a riasztási adatokat eljuttatja a diszpécserközpont vevőberendezéséhez.
- A Vivago® rendszer diszpécserközpontja automatikusan továbbítja a beérkező riasztásokat a segélykérő gondozotthoz tartozó személy (ügyeletes) telefonjára.
- A diszpécserközpont által automatikusan továbbított riasztási üzenet tartalmazza a riasztás típusát, a segítséget kérő nevét és címét.
- A segélykérés (kézi riasztás) fogadását követően a gondozónak lehetősége van a gondozottat telefonon visszahívni, ekkor a beltéri egység kézi beavatkozást nem igénylő kihangosított telefonként működik. A segélykérőnek a beszédkapcsolat létrehozásához nem kell semmit tennie, így a pl. otthoni baleset következtében mozgásképtelenné vált idős emberrel is tudunk beszélni a beltéri egység segítségével. A gondozó hívása esetén a beltéri egység automatikusan létrehozza a kapcsolatot, a gondozó hangja megszólal a készülékből. A beszédkapcsolatot a gondozó kezdeményezi, vezérli és szakítja meg.
- A riasztási helyzet felderítését célzó telefonkapcsolat során a gondozó tájékozódik az ellátott állapotáról, ha a gondozó úgy ítéli meg, hogy ki kell mennie, akkor a riasztást követően 30 percen belül a helyszínre kell érkeznie.
Az ellátás igénybevétele
A szociális ellátások igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője szóbeli, vagy írásbeli kérelmére, indítványára történik a a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993.évi. III. törvény, a 9/1999. (XI.24) SzCsM rendelet, a 29/1993. (II.17.) Korm. rendelet valamint Kaba Város Önkormányzatának rendelete szerint.
A kérelemhez mellékelni kell a 9/1999. (XI.24) SzCsM rendelet 1 sz. melléklet I. egészségi állapotra vonatkozó igazolást, amit a háziorvos, vagy kórházi kezelés esetén a kórházi osztályos orvos tölt ki. Mellékelni kell a kérelemmel együtt a 9/1999. (XI.24) SzCsM rendelet 1. számú melléklet II. része szerinti jövedelemnyilatkozatot.
Szociális alapszolgáltatásnak az intézményi jogviszony megszüntetésétől számított három hónapon belüli ismételt kérelmezése esetén az igény elbírálható a korábbi kérelem és mellékletei alapján. Ebben az esetben írásban nyilatkozni kell arról, hogy a korábbi kérelemben foglaltak tekintetében időközben nem következett be változás.
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtást esetében szociális rászorultságot:
- az életkor igazolását személyazonosításra alkalmas okmánnyal,
- súlyos fogyatékosságot a Szt. 65/C §-ának (5) bekezdése szerinti irattal,
- pszichiátriai betegséget pszichiáter vagy neurológus szakorvos szakvéleményével, vagy az általuk kiadott lelet (amely igazolja a betegség tényét) másolatával lehet igazolni.